Als je hoort ‘yoghurtdip met komkommer’, denk je wellicht aan tzatziki. Maar wist je dat er ook een Perzische variant bestaat van deze Griekse klassieker? Mast o Khiar bevat naast yoghurt en komkommer ook heel wat andere smaakmakers zoals walnoten, munt en dille.

Ik ontdekte deze Perzische yoghurtdip op virtuele wijze dankzij Tiktok. Het staat in ieder geval op mijn wensenlijstje om eens te proeven in een Perzisch restaurant. Maar experimenteren met een zelfgemaakte versie is natuurlijk ook leuk!
Wat betekent Mast o Khiar eigenlijk?
‘Mast’ staat voor yoghurt en ‘khiar’ voor komkommer. En daarmee hebben we meteen de twee basisingrediënten. Die worden aangevuld met walnoten, gedroogde munt en vaak nog extra smaakmakers.
Als ik klassiekers uit andere keukens bereid probeer ik zo veel mogelijk te weten te komen over de authentieke bereiding. Van Mast o Khiar blijken er nogal wat variaties te bestaan, maar gedroogde munt en walnoten komen altijd terug. Verder kun je aanvullen met een geperst teentje look, gedroogde dille, citroensap,… Qua toppings kun je variëren met sumak (gedroogde en vermalen besjes van de sumakplant) en olijfolie. Alhoewel zeker dat laatste bij mijn weten niet tot het traditionele recept behoort. Wel traditioneel zijn gedroogde rozenblaadjes. Mocht je die op voorraad hebben, dan passen ze er dus zeker bij. Zelf heb ik het recept aangepast naargelang wat ik op voorhaad had en lekker vind. Doe vooral hetzelfde!
Nog een weetje
Ook de schrijfwijze van de naam varieert: van Maasto-Khiar tot Mast-o Khiar en Mast o Khiar.

Mast o Khiar (Perzische yoghurtdip)
Ingrediënten
- 2 mini-komkommers Of een halve als je een gewone komkommer gebruikt.
- 300 gr Griekse yoghurt 2 potjes
- 1 el gedroogde munt zie tips
- 1 el gedroogde dille of tijm
- 2 el citroensap
- peper
- zout
Afwerking
- 1 handjes gehakte walnoten eventueel geroosterd
- 1 tl sumac
- 1 tl verse dille
- olijfolie
Instructies
- Verwijder de zaadlijsten van komkommer en snij in kleine stukjes of rasp. Als je de komkommer raspt leg je het vruchtvlees in een zeef om uit te lekken. Voeg ook wat zout toe en duw het vocht uit het vruchtvlees. Zo vermijd je dat de dip snel zompig wordt.
- Vermeng de komkommer met de yoghurt. Je kunt wat komkommer afzonderlijk houden als garnering.
- Vermeng er ook de gedroogde munt, gedroogde dille, het citroensap en zout en peper onder.
- Serveer het mengsel in een schaal.
- Zet de dip een half uur in de koelkast zodat de smaken extra hun werk kunnen doen.
- Werk vlak voor het serveren af met sumac, verse dille en een straaltje olijfolie.
- Serveer met pitachips, pitabrood, naanbrood, enz…
Notities
- Mocht je geen gedroogde munt vinden, dan kan je het vervangen door fijn gesnipperde verse munt.
- Ook rozijnen worden vaak toegevoegd aan Mast o Khiar.
- Mini-komkommers zijn voor dit recept handig omdat ze weinig zaadjes bevatten.
- Kies voor een dikke yoghurt. Naast Griekse yoghurt kan bijvoorbeeld ook: Turkse yoghurt, hangop, labneh,…
- Je kan deze dip een dag op voorhand maken, zonder de toppings. Bewaar afgedekt in de koelkast.
Zin in meer Picnic Pleasures? Je kan me ook volgen via Facebook, Instagram en geloof het of niet, Tiktok! En als je iets klaarmaakt, tag me gerust met #picnicpleasures!
Je kan deze dip eten bij een aperoschotel
Werk af met sumac.
Serveer met pittabrood.
0 reacties op “Mast o Khiar: Perzische yoghurtdip met komkommer”